Miasto Lubań i Powiatowe Lubański połączyły starania o środki ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy
Od początku kadencji burmistrz Lubania Grzegorz Wieczorek podkreślał konieczność sięgania po środki zewnętrzne, które skutecznie mogą wesprzeć rozwój miasta. Stąd kiedy pojawiła się możliwość aplikowania o dofinansowanie z Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast, urząd z zaangażowaniem przystąpił do działania.
- Mamy finał półrocznej pracy grupy roboczej nad dokumentacją projektu. Nie jest to łatwy projekt, ale spodziewam się, że efekt będzie rewolucyjny dla naszego miasta. Także dla powiatu. Zaprosiliśmy bowiem do partnerstwa lubańskie starostwo. Staniemy się dzięki temu wzorem dla innych samorządów, jak można współpracować i odnosić sukces – mówi burmistrz Lubania Grzegorz Wieczorek.
List zawiera intencję współpracy w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast Lubań pomiędzy Miastem Lubań a Powiatem Lubań. Partnerzy, zawierając je 8 stycznia deklarują, że będą się starać o środki potrzebne do realizacji przedsięwzięcia pn. „Zmniejszanie dysproporcji społeczno-gospodarczych w Lubaniu - mieście średnim tracącym funkcje społeczno-gospodarcze poprzez wzmocnienie bezpieczeństwa, poprawę jakości środowiska, poprawę zdrowia oraz podniesienie aktywności społecznej”.
Spośród zaplanowanych działań warto wymienić najważniejsze: montaż demonstracyjnej instalacji odnawialnego źródła energii wraz z wyposażeniem pokazowej pracowni OZE w budynku Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Lubaniu oraz modernizację i rozbudowę systemu monitoringu miejskiego w Lubaniu. Wiele osób z pewnością ucieszą programy zdrowotne, w tym rehabilitacyjne dla osób z niepełnosprawnością, profilaktyki i diagnostyki endometriozy oraz programu przesiewowego raka prostaty.
- Z wielką radością i nadzieją przyjąłem propozycję uczestnictwa we wspólnym projekcie. W szerokim zakresie poprawi się jakość życia mieszkańców Lubania, ale też całego powiatu lubańskiego. Działając wspólnie na rzecz dobra społeczności lokalnej, uda się to w pełnym zakresie – podkreślał Starosta Powiatu Lubańskiego Zbigniew Zjawin.
Wśród działań projektowych w liście intencyjnym wymienione są również zadania uzupełniające, w tym kompleksowa modernizacja budynku oraz obiektów sportowych Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej.
Wspólne działania ze starostwem to nie jedyne projekty w ramach funduszy szwajcarsko-polskich. Miasto planuje także inne, samodzielnie oraz z innymi podmiotami.
Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast ma na celu podniesienie jakości życia mieszkańców średnich miast w Polsce, co ma się przełożyć na zmniejszenie różnic społeczno-gospodarczych w naszym kraju.
(ŁCR)